Nejbližší koncerty

4. 12. 2021, 15:00,
Hluboká nad Vltavou, náměstí

Akce Andělská Hluboká. Na náměstí čertovská dílna pro děti, fotokoutek, kromě nás i kapely Hudební kroužek a Globus. Od 14:00 do 16:00 mimořádně otevřený kostel. Na Ohradě akce Čerti v zoo.

 

Kontakt

E-mail:
bonsai_c3@centrum.cz

Mobil:
+420 731 207 270 (Vašek)

Adresa pro zasílání dárků:

Václav Koblenc
Sokolská 57
Č. Budějovice, 370 05

> Vzkazovník <

Bonsai č. 3 si pozvala Jeronýma Lešnera

Druhým říjnovým podnikem Repetynky (a zatím posledním vůbec) byl pravidelně - nepravidelný koncert domácí kapely Bonsai č.3. Tradiční již funkce "předskokana" byla tak kapelníkem Bonsaie přisouzena budějovickému publiku neznámému písničkáři z Řeže u Prahy.

Sázka do loterie se (protentokrát) více než vyplatila. Brilantní kytarový projev, při němž si své místo našly takové filigránské kousky jako kamelotovská hra za zády, povyšoval Lešnerův smysl pro hudební parodii o nejednu třídu. Hudebníkova starost o vlastní (co nejlepší) pověst našla svou oporu ve víceméně kvalitních textech, únik z krabičky "trampský zpěvák" podařil se beze zbytku. Lešnerovo kytarové vyjádření přitom vzbudilo dokonce raně plíhalovské asociace. Vtip, který většinu písní korunoval, byl pak pro posluchačstvo logickým završením.

Napadá mě, že sestava Bonsaie si pro navození příjemné atmosféry nemohla zvolit lepší kultivaci publika, zvláště, byl-li její projev alespoň při Časech, Historce a Tváři (tedy prvních 3 písních) jemně řečeno, rozpačitý.

Sólová kytara (Honza Přeslička "Mauglí") zůstávala tišší po celý zbytek koncertu, bez nehtů se nevrhal do strun s patřičným (a jemu vlastním) nasazením. Cedit krev však nebylo třeba. Od čtvrté - Rozmlouvání - už publiku zase hrála "ta stará" Bonsai č.3, sladěná, tradičně upovídaná - bongista, Tomáš Pasterný "Skřet" zdařile v písňových mezičasech sekundoval kapelníkovi.

Kdykoliv kapela přešla od slov k písním, její procítěný projev znovu "ukojil" návštěvníky plnou měrou. K vrcholům večera bezesporu patřily Skořápky a Doteky. Nebyla by to pak Bonsai, aby si její kapelník nepřetrhl strunu. Tvý smutný oči v sestavě sólovka, zpěvačka a violoncello byla pak důkazem povedené volby nové cellistky (namísto M. Janáčkové od května s kapelou vystupuje Petra Dvořáková).

Bezmála tříhodinový folkový večer představil Bonsai č.3 zralejší, stálejší, ba profesionálnější. A získal (nejen jí) nové, mladší posluchače.

Tomáš Veber

Bonsai č.3 a Jeroným Lešner, koncert. Menza JU, České Budějovice, 30.10. 2001.