Nejbližší koncerty

4. 12. 2021, 15:00,
Hluboká nad Vltavou, náměstí

Akce Andělská Hluboká. Na náměstí čertovská dílna pro děti, fotokoutek, kromě nás i kapely Hudební kroužek a Globus. Od 14:00 do 16:00 mimořádně otevřený kostel. Na Ohradě akce Čerti v zoo.

 

Kontakt

E-mail:
bonsai_c3@centrum.cz

Mobil:
+420 731 207 270 (Vašek)

Adresa pro zasílání dárků:

Václav Koblenc
Sokolská 57
Č. Budějovice, 370 05

> Vzkazovník <

Staří známí předvedli zase něco nového

Prosinec byl po celém městě nabitý kulturními akcemi. Zvláště se zvýšil počet koncertů, které jsou tradičně v tomto období nazývány jako předvánoční. Pozadu v tomto směru nezůstala ani folková Bonsai č.3 (mimochodem již třetí rok v řadě.) Jejím hostem se v předvánočním čase stal brněnský soubor Onen svět - jméno zatím poměrně neznámé a tak většina posluchačů přišla spíše ze zvědavosti, nebo za známou Bonsaií.

Úvodní vystoupení obstaral tradičně host. Skupina Onen svět působí neobvykle už jen díky arzenálu svých nástrojů - klarinety, flétny, housle, violoncello a kytara. Zahajovací píseň Divoká Šárka (pojmenováním asi související s hlavní zpěvačkou, hráčkou na zobcovou flétnu a klarinet, Šárkou Kytnerovou) představila kapelu vyznačující se živelným vícehlasem v souhře s dechovou sekcí. Autorem písní je nepřicestovavší člen, a pravděpodobný mozek skupiny, Pavel Žemla. Skladby jsou založené na proplétání relativně jednoduchých melodií, často vlastně jen mnohokrát se opakujících motivech, dechových nástrojů a cella. V souladu s touto linií jde i zpěv, zpravidla vícehlas, jen výjimečně sólový. Podobná barva hlasů je ozvláštněna častým falzetem houslistky Terezy Bulionové, zpívaným někdy s technickými problémy. Housle naopak častým postupem proti vedoucí melodii umocňují napětí, vyvolané již neobvyklou harmonií zpěvu. Rytmus obstarává do určité míry cello a především kytara.

Zajímavou složkou hudby Onoho světa jsou i texty. Přestože je v tomto stylu možno považovat zpěv za další hudební nástroj, nebrání se skupina v žádném případě ani náročnějším textům. V této dimenzi lze snadno vypátrat brněnský genius loci. Dvě zhudebněné básně Jana Skácela (Naděje s bukovými křídly a Čas zabíjaček) a Žemlovy texty připomínající zhusta, nejen svým patosem, dalšího mistra - Oldřicha Mikuláška. I písně se silnějším popovým (přehlednějším) tahem (např.Cítím, Za mostem) předčí běžnou konzumní produkci právě po stránce textové.

Onen svět byl zkrátka ukázkou, že mládí se za všech okolností nesmiřuje jen s tím nejpohodlnějším a nejotřelejším. Za sebe bych jim přál, aby jim to dlouho vydrželo.

Po přestávce vstoupila na "pódium" domácí Bonsai č.3. Kapelník Václav Koblenc se v průběhu večera ujal, mimo role zpěváka, kytaristy a flétnisty, též funkce "obdarovávače". (Každý ať si doplní toho svého: moderního anglosaského Santu, nemoderního rusofilního báťušku Moroze, nebo českého tradičního, ovšem bez GO.) První dar - foukací harmoniku - dostal sólový kytarista Honza Přeslička "Mauglí" a mohl jej hned využít. Vánoční píseň Ježíšek, zařazená snad improvizovaně, se však skupině příliš nepovedla. Špatná souhra a chyby v textu neudělaly rozhodně dobrý první dojem. Teprve skladby s výraznějším beatovým rytmem (Historka a Skořápky) skupinu usadily do správných kolejí. Téměř chlapecký tenor bongisty Tomáše "Skřeta" Pasterného udává náladu písni Král, jedné z nejpovedenějších při tomto koncertu. Naopak jeho zpěv ve sborech hodně vyčnívá výrazně odlišnou barvou hlasu ( např.: Skořápky.)

Složitou píseň Židovka zahrál a zazpíval Václav Koblenc pouze v doprovodu Mauglího kytary. Nezřetelná melodie a celková vláčnost skladby by si zasloužila ještě vychytat nějaké mouchy. Zpěvačka Zuzka Březinová excelovala na začátku koncertu v naléhavé Tváři, ale na konci se zdála být myšlenkami už někde jinde (Doteky, Zázraky.)

Zdálo se, že kapela samotná není nadšena ze svého výkonu, ačkoli atmosféra byla výborná. Postupné zpomalování, zapříčiněné nejvíce cellem Petry Dvořákové, utahalo i jedinečnou píseň Na skleničku s Napoleonem. Podobně dopadl také přídavek Časy se mění, obvykle hraný v úvodu koncertu a v dobrém tempu.

Bonsai tento večer doplatila na omezený čas při nazvučení. Opakované problémy s odposlechy a s výslednou nepřehlednou zvukovou koulí, což musíme přičíst na vrub zvukaře, pokazily dojem z jinak dobře nacvičeného a obecně nadprůměrně kvalitního repertoáru.

Bonsai č.3 a Onen svět, koncert. Menza JU, České Budějovice, 18. prosince 2001.